Itziar Aranguren e Irene González co Equipo Nacional de Augas Abertas

As nadadoras Itziar Aranguren Abeigón do CN Galaico e Irene González Eiroa do CN Coruña están convocadas para participar co Equipo Nacional de Augas Abertas na 5ª etapa da Copa de Europa LEN que se disputa os días 9 e 10 de agosto en Navia (Asturias).

XXXVI Cto de España Infantil de Natación de verán. Xornada 4

Clara Otero, subcampioa de España en 50 libre batendo por dúas veces a MMG na derradeira xornada do Campionato de España de Natación Infantil de verán, disputado en Barcelona.

Clara Otero Pérez do CN Riveira foi segunda en 50 libre de 14 anos, batendo por dúas veces a MMG, con 0:27.71 nas eliminatorias e 0:27.47 na final.

Outros nadadores finalistas foron:

  • Agueda Beatriz Cons Gestido do CN Galaico foi 4ª en 400 libre de 14 anos con 4:29.47.
  • Ane de la Fuente Fiaño do AD Liceo foi 6ª en 400 libre de 13 anos con 4:40.33.
  • Manuel Tomé Sanles do CN Riveira e bolseiro do CGTD foi 5º en 200 libre de 15 anos con 1:59.06.
  • Irene Fernández Pardo do CN Ponteareas foi 9ª en 100 bolboreta de 13 anos con 1:10.35.
  • Alejandro Botana Pedreira do C del Mar foi 7º en 200 braza de 15 anos con 2:31.13.
  • Juan David Hernández Niño do CN Galaico 6º en 200 braza de 15 anos con 2:30.75.
  • Alejandro Passaretti Pereira do CDN Cidade de Santiago e bolseiro do CGTD foi 9º en 200 estilos de 16 anos cun mellor tempo de 2:15.50 en eliminatorias.
  • Tomás Manso Fraga do C Marina Ferrol foi 5º en 200 estilos de 15 anos con 2:14.03.
  • O equipo de remudas 4X200 libre feminino do CN Galaico integrado por Inés Gómez, Beatriz Cons, Sheila Moldes e Nuria Erselle foi 4º con 8:56.59.
  • O equipo de remudas 4X200 libre feminino do CN Monforte integrado por Sandra Suñer, Isabel Rodríguez, Patricia González e Uxía García foi 10º con 9:12.84.

Ler máis.

XXXVI Cto de España Infantil de Natación de verán. Xornada 3

Ane de la Fuente, dobre Campioa de España en 200 braza e 200 estilos, Tomás Manso tamén ouro en 100 bolboreta, Alejandro Passaretti e Manuel Tomé, bronce en 400 libre, ademais de 6 Mellores Marcas Galegas batidas.

Ane de la Fuente Fiaño do AD Liceo proclamouse Campioa de España en 200 braza de 13 anos con 2:45.65, e tamén en 200 estilos con 2:28.23, establecendo unha nova MMG.

Tomás Manso Fraga do C Marina Ferrol e bolseiro do CGTD, tamén se proclamou Campión de España en 100 bolboreta de 15 anos con 57.24, batendo a MMG.

Alejandro Passaretti Pereira do CDN Cidade de Santiago e bolseiro do CGTD, foi terceiro en 400 libre con 4:03.85, establecendo unha nova MMG. Esta marca de 400 libre lle permite acceder ao programa da RFEN España 2020. Ademais foi 4º en 50 libre cun tempo de 24.27 nas eliminatorias, establecendo outra MMG.

Manuel Tomé Sanles do CN Riveira e bolseiro do CGTD foi 3º en 400 libre de 15 anos con 4:07.81, establecendo unha nova MMG.

Nuria Erselle Martínez do CN Galaico foi 6ª en 200 libre de 14 anos establecendo unha nova MMG con 2:09.96.

Outros nadadores finalistas foron:

  • Gaspar Andrade Budiño do CN Arzúa e bolseiro do CGTD foi 8º en 400 libre de 16 anos cun mellor tempo de 4:10.84 en eliminatorias.
  • Inés Gómez Rodríguez do CN Galaico foi 10ª en 200 libre de 14 anos con 2:11.17.
  • Agueda Beatriz Cons Gestido do CN Galaico foi 10ª en 200 estilos de 14 anos cun mellor tempo de 2:30.57 en eliminatorias.

Ler máis.

XXXVI Cto de España Infantil de Natación de verán. Xornada 2

Foto. Unha Mellor Marca Nacional de 14 anos para Tomás Manso en 200 bolboreta con medalla de ouro, medalla de ouro para Ane de la Fuente en 400 estilos, medalla de bronce para Beatriz Cons en 800 libre e duas Mellores Marcas Galegas para Clara Otero e Patricia González, na segunda xornada do Cto de España Infantil de verán.

Tomás Manso Fraga do C Marina Ferrol e bolseiro do CGTD proclamouse Campión de España en 200 bolboreta de 14 anos, establecendo unha nova MMN con 2:06.10.

Ane de la Fuente Fiaño, do AD Liceo tamén se proclamou Campioa de España en 400 estilos de 13 anos con 5:10.84.

Agueda Beatriz Cons Gestido do CN Galaico foi terceira en 800 libre de 14 anos con 9:13.18. Ademais foi 6ª en 400 estilos con 5:19.40.

Clara Otero Pérez do CN Riveira acadou o 4º posto en 100 libre de 14 anos, batendo MMG cun tempo de 1:00.01.

Patricia González Blanco do CN Monforte foi 7ª en 200 costas de 14 anos, establecendo unha nova MMG con 2:27.83 nas eliminatorias.

Outros nadadores que acadaron postos de finalista foron:

  • Julio Pardo Ripoll do AD Liceo foi 5º en 200 bolboreta de 15 anos con 2:12.12.
  • Nuria Erselle Martínez do CN Galaico foi 7ª en 100 libre de 14 anos cun mellor tempo de 1:00.52 nas eliminatorias.
  • Alejandro Botana Pedreira do C del Mar, foi 10º en 100 braza de 15 anos cun mellor tempo de 1.11.16 en eliminatorias.
  • Sandra Suñer Díez do CN Monforte foi 9ª en 400 estilos de 14 anos con 5:19.24.
  • Daniel Sánchez Louzán do CN Galaico foi 9º en 100 costas de 16 anos con 1:01.82.
  • Nuria Erselle Martínez do CN Galaico foi 4ª en 800 libre de 14 anos con 9:20.42. Tamén foi 7ª en 100 libre cun mellor tempo de 1:00.52 nas eliminatorias.
  • Inés Gómez Rodríguez do CN Galaico foi 5ª en 800 libre de 14 anos con 9:21.71.

Ler máis.

XXXVI Cto. de España de Natación Infantil de verán. Xornada 1

Catro medallas e seis mellores marcas galegas na 1ª xornada do XXXVI Cto de España de Natación Infantil de Verán que se disputa en Barcelona do 24 ao 27 de xullo.

Alejandro Passaretti Pereira co CDN Cidade de Santiago e bolseiro do CGTD, foi 3º en 100 libre de 16 anos batendo por dúas veces a Mellor Marca Galega. Nas eliminatorias cun tempo de 53.16 e na final con 53.13.

Tomás Manso Fraga do C Marina Ferrol e bolseiro do CGTD, foi 3º en 100 libre de 15 anos cun tempo de 54.15, establecendo unha nova Mellor Marca Galega.

Clara Otero Pérez do CN Riveira, foi 3ª en 100 costas de 13 anos cun tempo de 1:07.75, establecendo unha nova Mellor Marca Galega.

Manuel Tomé Sanles do CN Riveira e bolseiro do CGTD foi 3º en 1500 libre de 15 anos cun tempo de 16:19.42, establecendo unha nova Mellor Marca Galega en 1500 e tamén no pase a de 800 libre con 8:39.54. En 100 libre foi 10º cun mellor tempo de 55.77 nas eliminatorias.

Ane de la Fuente Fiaño do AD Liceo estableceu unha Mellor Marca Galega de 13 anos en 50 braza cun tempo de 36.35 (parcial de do 100 braza das eliminatorias).

Outros nadadores destacados que acadaron postos de finalista foron:

  • Irene Fernández Pardo do CN Ponteareas, 8ª en 200 bolboreta de 13 anos con 2:33.36.
  • Ane de la Fuente Fiaño do AD Liceo foi 4ª en 100 braza de 13 anos cun mellor tempo de 1:18.05 en eliminatorias.
  • Alejandro Botana Pedreira do C del Mar, foi 6º en 400 estilos de 15 anos cun mellor tempo de 4:46.45 en eliminatorias.
  • Julio Pardo Ripoll do AD Liceo, foi 7º en 400 estilos de 15 anos cun mellor tempo de 4:52.61 en eliminatorias.
  • Hugo Riveiro Fidalgo do CN Riveira foi 8º en 400 estilos de 16 anos cun mellor tempo de 4:50.86 en eliminatorias.
  • Nuria Erselle Martínez do CN Galaico foi 5ª en 100 costas de 13 anos, con un tempo de 1:08.36.
  • Pablo Valcarce Domínguze do CN Monforte foi 7º en 200 costas de 15 anos cun mellor tempo de 2:17.48 en eliminatorias.
  • Gaspar Andrade Budiño do CN Arzua e bolseiro do CGTD, foi 5º en 1500 libre de 16 anos con 16:18.11.
  • Lucas Costa Fernández do CN Ponteareas foi 10º en 1500 libre de 16 anos con 16:45.58.
  • O equipo de remudas 4X100 libre feminino do CN Galaico formado por Inés Gómez, Beatriz Cons, Nuria Erselle e Sheila Moldes, foi 5º con 4:10.26.

Ler máis.

II Cto. de España de Natación Sincronizada Alevín, Xuvenil e Sénior

Celebrouse en Valladolid o II Campionato de España de Natación Sincronizada Alevín, Xuvenil e Sénior de Verán Trofeo ASISA, no que clubes galegos que participaron, acadaron as seguintes clasificacións:

  • Categoría xuvenil: CSincro Pontevedra, posto 13, CSincro Ourense posto 21 e RCNVigo posto 23.
  • Categoría alevín: CSincro Ourense posto 17, CSincro Pontevedra posto 20, CGalaico Sincro posto 21 e RCNVigo posto 29.

Ler máis.

Cto. de España de Waterpolo Infantil Mixto

Foto. El pasado fin de semana se ha disputado en Barcelona el Campeonato de España de Waterpolo Infantil, donde Galicia por primera vez en su historia ha tenido dos representantes, Club Waterpolo Galaico Pontevedra y el Club Marina Ferrol.

El Marina Ferrol, encuadrado en el grupo C, se enfrentó al Club Waterpolo Sevilla, Club Natación Caballa y Club Waterpolo Turia, obteniendo tres derrotas (16-9, 20-6 y 19-14), y posteriormente en cuartos de final contra el Real Canoe, perdiendo por 11-13, cruzandose con el Club Waterpolo Marbella, cayendo derrotado por 12-15, jugando los posición final frente al Club Waterpolo Murcia, perdiendo por 10-16, finalizando el Campeonato en la 16 posición, destacando a Oscar Montes Gomez como máximo goleador del torneo.

Por su parte el Pontevedra, encuadrado en el grupo D, se enfrentó al Club Waterpolo Marbella, Real Canoe y Club Waterpolo Majadahonda, con dos victorias contra Marbella y Canoe y una derrota frente a Majadahonda (16-13, 17-8 y 8-11 respectivamente). Jugando cuartos de final frente al Club Waterpolo Sevilla, cayedo derrotado por 12-7, y posteriormente contra el Club Natación Terrassa, con derrota por 12-5, jugando la posición final frente al Club Natación Sant Andreu, con una derrota por 5-4, finalizando el Campeonato en 8 posición, siendo ésta la mejor clasificación de un equipo Gallego en un Campeonato de España Infantil.

Cabe destacar la camaradería de los dos equipos, animándose mutuamente, mostrando una gran deportividad.

Enhorabuena a ambos clubes, por el aprendizaje que han obtenido de cara a su formación.

Cto. de España de Natación Absoluto e Júnior de Verán. Xornadas 5

Novas medallas para Bea Gómez con Récord do Campionato en 200 estilos, Macarena García en 200 estilos e Saúl Astray tamén en 200 estilos con MMG 17A.

Beatriz Gómez Cortés do CN Galaico e bolseira do CGTD proclamouse Campioa de España Absoluta en 200 estilos batendo o Récord do Campionato con 2:14.00.

Saúl Astray Gómez do CDN Ciudad de Santiago foi 2º en 200 estilos de 17 anos con 2:08.28, establecendo unha nova Mellor Marca Galega Macarena García Garay do C del Mar foi 2ª en 200 estilos de 15 anos con 2:21.80.

Outros nadadores finalistas foron:

  • Marcos García Soto do CN Ferrol foi 4º en 50 bolboreta absoluto con 24.43.
  • Marc Ciurana Roca do CN Pabellón Ourense foi 10º en 200 braza con 2:21.69 nas eliminatorias.
  • Max Galván Neira Cervera do C Fluvial de Lugo foi 7º en 200 braza de 18 anos con 2:25.95.
  • Ana Pérez García Picher do CN Vigo Rías Baixas foi 9ª en 200 braza de 16 anos con 2:47.42.
  • Ana Karina Obaya Álvarez do CN Pabellón Ourense foi 10ª en 200 braza de 16 anos con 2:46.07 en eliminatorias.
  • Nuria Piñol Rodríguez do CDN Ciudad de Santiago foi 6ª en 200 braza de 15 anos con 2:45.07.
  • Oscar Alonso Gato do CDN Ciudad de Santiago foi 8º en 200 estilos absoluto con 2:07.91 en eliminatorias.
  • Paula Goyanes García do CN Galaico e bolseira do CGTD foi9ª en 200 estilos de 16 anos con 2:26.56 en eliminatorias.
  • Carla Piroscia Pontide do CN Portamiñá foi 10ª en 2oo estilos de 15 anos con 2:30.87.
  • Lara Gómez Cortés do CN Galaico e bolseira do CGTD foi 11ª en 200 estilos de 15 anos con 2:30.27 en eliminatorias e 10ª en 400 libre de 15 anos con 4:39.48 en eliminatorias.
  • Borja Álvarez Fernández do C Fluvial de Lugo foi 6º en 400 libre de 18 anos con 4:09.56.
  • Miguel Pimentel Pérez do CN Pabellón Ourense foi 7º en 400 libre de 17 anos con 4:13.72.
  • Aitor Carneiro Viqueira do AD Liceo foi 8º en 400 libre de 17 anos con 4:14.38.
  • Alicia Conde Pazo do CN Vigo Rías baixas foi 8ª en 400 libre de 16 anos con 4:31.46.

Ler máis.

Cto. de España de Natación Absoluto e Júnior de Verán. Xornadas 4

Nova medalla para María Vilas Vidal do CN Riveira e bolseira do CGTD, segunda en 1500 libre absoluto, establecendo un novo Récord Galego con 16:07.48.

Outros nadadores finalistas foron:

  • Laura Pimentel Pérez do CN Pabellón Ourense, 7ª en 1500 libre absoluto con 17:13.13.
  • Beatriz Gómez Cortés do CN Galaico e bolseira do CGTD foi 8ª en 100 libre absoluto con 57.32.
  • Cristina García-Rodeja Arias do C Fluvial de Lugo foi 8ª en 100 libre de 16 anos con 1:00.02.
  • Marcos García Soto do CN Ferrol foi 19º en 100 libre absoluto con 52.01 en eliminatorias.
  • Sergio Campos Varela do CN Coruña foi 7º en 100 libre de 18 anos con 53.47.
  • Paula Goyanes García do CN Galaico e bolseira do CGTD foi 10ª en 200 costas de 16 anos con 2:24.90.
  • Paula Blanco Pérez do CN Pabellón foi 10ª en 200 costas de 15 anos con 2:31.53.
  • Manuel Davila Lustres do CN Riveira e bolseiro do CGTD foi 6º en 200 costas de 18 anos con 2:08.76.
  • Aurora Pérez Fernández de Córdoba do CN Coruña e boseira do CGTD foi 8ª en 100 braza absolua con 1:12.47 en eliminatorias.
  • Macarena García Garay do C del Mar foi 5ª en 100 braza de 15 anos con 1:15.88.
  • Nuria Piñol Rodríguez do CDN Ciudad de Santiago foi 6ª en 100 braza de 15 anos con 1:15.68 en eliminatorias.
  • Saúl Astray Gómez do CDN Ciudad de Santiago foi 5º en 100 braza de 17 anos con 1:07.14.

Ler máis.

Cto. de España de Natación Absoluto e Júnior de Verán. Xornadas 3

Unha medalla de María Vilas en 400 estilos, unha de Macarena García tamén en 400 estilos e un récord galego de Bea Gómez en 200 libre, na 3ª xornada do Cto de España Absoluto e Júnior de Barcelona.

María Vilas Vidal do CN Riveira e bolseira do CGTD foi segunda en 400 estilos absoluto cun tempo de 4:41.07.

Macarena García Garay do C del Mar foi segunda en 400 estilos de 15 anos con 4:59.54.

Beatriz Gómez Cortés do CN Galaico e bolseira do CGTD estableceu un novo Récord Galego Absoluto en 200 libre cun tempo de 2:00.13, que lle valeu para acadar o 4º posto na proba absoluta. Amais foi 6ª en 400 estilos cun tempo de 4:47.43 en eliminatorias.

Outros nadadores que acadaron finais foron:

  • Borja Álvarez Fernández do C Fluvial de Lugo en 200 libre de 18 anos foi 8º con 1:57.09.
  • Cristina García-Rodeja Arias do C Fluvial de Lugo foi 14ª en 200 libre de 16 anos con 2:11.73 nas eliminatorias.
  • Aurora Pérez Fernández de Córdoba do CN Coruña e bolseira do CGTD foi 8ª en 50 braza absoluta con 32.97 en eliminatorias.
  • Oscar Pereiro Carril do CN Arzúa foi 4º en 50 costas absoluto con 25.82.
  • Andrea Bello Armada do CN Pabellón Ourense foi 9º en 100 bolboreta de 15 anos con 1:07.24 en eliminatorias.
  • Marc Ciurana Roca do CN Pabellón Ourense foi 8º en 800 libre absoluto con 8:29.81.
  • Paula Goyanes García do CN Galaico e bolseira do CGTD foi 6º en 400 estilos de 16 anos con 5:04.36 en eliminatorias.
  • Lara Gómez Cortés do CN Galaico e bolseira do CGTD foi 10º en 400 estilos de 15 anos con 5:14.00 en eliminatorias.

Ler máis.